Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje

Co musimy wiedzieć o upadłości konsumenckiej?

Pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dla Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic Trójmiasta

Ile trwa postępowanie upadłościowe? – część II

Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje

Statystyki pokazują, że w Polsce coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką. Sytuacja, z jaką mamy obecnie do czynienia i na świecie, i w Polsce bezlitośnie wpływa na portfele Polaków. Rządzący niestety nie pomagają wyjść naszym rodakom z kryzysu, w jakim się niewątpliwie znaleźli. Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że znajdujemy się aktualnie w jednym z najpoważniejszych kryzysów ostatnich lat, a może i dziesięcioleci. Stąd pomysł, aby przybliżyć Wam najważniejsze informacje na temat upadłości konsumenckiej, gromadząc je w jednym miejscu. Tak, byście z łatwością mogli dowiedzieć się wszystkiego, co niezbędne do jej ogłoszenia. Szczególnie biorąc pod uwagę, że inflacja na świecie nie zwalnia, a Polska jest w niechlubnej czołówce, a opłaty za prąd, gaz, żywność i paliwo sprawiają, że stają się towarem luksusowym. Dlatego dziś nieco więcej o samej upadłości konsumenckiej, o tym kto może ją ogłosić, czym jest niewypłacalność i co jest potrzebne do ogłoszenia upadłości.

Pomoc osobom zadłużonym

O UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ I NIE TYLKO W KONKRETACH

Są na temat upadłości konsumenckiej informacje, bez znajomości których nie sposób ją ogłosić. W dzisiejszym wpisie nakreślę Wam pokrótce kilka z nich. Kolejny post również mam nadzieję, że okaże się pomocny właśnie pod tym względem. Żeby nie zasypywać Czytelników zbyt dużą ilością tekstu postanowiłem, że posty będą krótsze, a tym samym bardziej przejrzyste. Upadłość konsumencką ogłaszają nie tylko mieszkańcy mniej zamożnych obszarów Polski. Upadłość konsumencka w Gdańsku, Gdyni, ale też w Sopocie i okolicach Trójmiasta jest coraz bardziej zauważalna. Co prawda Gdynia i Gdańsk to według rankingów jedna z najlepszych miast do życia w Polsce, skutki pandemii, wojny, inflacji i rosnących cen odczuwalne są nawet tutaj.

Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje

1. Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące upadłości konsumenckiej udzieliłem już na stronie. Uważam jednak, że informacje, które znajdziecie poniżej są na tyle ważne, że warto o nich napisać raz jeszcze. Celem bloga nie jest nakłanianie za wszelką cenę Czytelników do tego, by ogłosili upadłość konsumencką. Założeniem jest natomiast to, by uświadomić Wam czym tak naprawdę jest upadłość, kto może ją ogłosić i kiedy. Przechodząc do pytania, które bardzo często zadajecie – kto tak naprawdę może ogłosić upadłość konsumencką?

W tym miejscu zwracam uwagę na jedną zasadniczą kwestię. Musimy odróżnić ogłoszenie upadłości przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (potocznie zwaną konsumentem) od ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorcę. Co do zasady ogłoszenie upadłości przez konsumentów jest znacznie prostsze, a co za tym idzie krótsze i tańsze. Aby ogłosić upadłość konsumencką musimy spełnić zasadniczo dwa kryteria. Pierwszy wymóg to nieprowadzenie działalności gospodarczej. Działalność nie może być również zawieszona. Warunkiem jest, aby przynajmniej na 1 dzień przed złożeniem wniosku o upadłość zamknąć działalność gospodarczą. Drugim warunkiem jest niewypłacalność, o której w kolejnym akapicie.

2. NIEWYPŁACALNOŚĆ – Co to takiego i kiedy mamy z nią do czynienia?

Drugi warunek, jaki musi spełnić osoba ubiegająca się o upadłość to niewypłacalność. Stan niewypłacalności powstaje u dłużnika wtedy, gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić swoich długów przez przynajmniej 3 miesiące. Co ważne, wystarczy, aby osoba zadłużona nie spłacała przynajmniej jednego z zaciągniętych zobowiązań. Nie jest przy tym ważne, czy długi są dwa, czy jest ich dziesięć lub więcej.

3. CO potrzebujemy, żeby ogłosić upadłość konsumencką?

Pierwsza istotna kwestia, z jaką musimy się zmierzyć ogłaszając upadłość, to przygotowanie dokumetnacji dotyczącej zobowiąząń. Mam tu na myśli przede wszystkim takie dokumenty jak umowa kredytu, sporządzone do nich aneksy czy porozumienia, które dłużnik zawarł z wierzycielami. Znaczenie mają też pisma sądowe, w tym w szczególności pozwy i nakazy zapłaty. Równie ważna jest dokumentacja komornicza, która nie rzadko dostarcza nam cennych informacji o prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych.

Trzeba też wspomnieć o historii zadłużenia. W uzasadnieniu wniosku musimy opisać krok po kroku jak doszło do powstania zadłużenia. Chronologicznie odtwarzamy historię długów, które zaciągnęliśmy. Ważne, aby przekonać sąd do tego, że nie doprowadziliśmy do długów z winy umyślnej lub przez rażące niedbalstwo. Jak już wcześniej wspomniałem, może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami, polegającymi na wydłużeniu planu spłat.

Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje – Kolejny wpis już niebawem

W kolejnym wpisie powiem nieco więcej o samym wniosku, o tym, ile trwa postępowanie oraz co tak naprawdę „daje nam” ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Mam nadzieję, że do „przeczytania”! 🙂

Upadłość konsumencka Gdańsk, Gdynia, Sopot. SKONTAKTUJ się ze mną wypełniAJĄC formularz kontaktowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące szeroko pojętej upadłości – zapraszam do kontaktu!

Martin Treder
kontakt@upadlosc-trojmiasto.pl
504 054 720

Dodaj komentarz